Na granicy w Medyce udaremniono przemyt spreparowanej głowy aligatora [ZDJĘCIA]

2022-09-23 11:55

Podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce na Podkarpaciu funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt spreparowanej głowy aligatora – poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska. Dodała, że jest to chroniony gatunek, zagrożony wyginięciem.

Jak podkreśliła Edyta Chabowska, spreparowany okaz chronionego gada został wykryty w samochodzie, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. - Jest to aligator missisipski (Alligator mississippiensis) należący do rzędu Crocodylia spp, chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, ochronie podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty – powiedziała.

Rzeczniczka rzeszowskiej IAS zaznaczyła, że 41-letni kierowca nie przedstawił spreparowanego gada do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES. W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

Rosjanie uciekają z kraju. Protesty przeciwko mobilizacji

Jak uzyskać odpowiednie dokumenty?

Jak przypomniała Chabowska, przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej, jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów roślin i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

- Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to ministerstwo klimatu i środowiska – podała rzeczniczka.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jak wynika z danych podkarpackiej KAS od początku tego roku w regionie udaremniono już kilkanaście przypadków przemytu okazów objętych ochroną. Wśród nich były też żywe zwierzęta m.in. papuga żako, papuga mnicha, żółw stepowy oraz kilkaset pijawek lekarskich. Udaremniono także wprowadzenie do nielegalnego obrotu blisko 3 tys. sztuk suplementów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierających w swych składzie wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (Hippocampus japonicus).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE