mural na smolki

i

Autor: Anna Cichy

Mural na Smolki w Przemyślu to początek. Powstaną kolejne! [WIDEO, AUDIO, GALERIA]

2020-12-10 14:45

„ To nie jest dzieło Majkowskiego, czy Związku Gmin Fortecznych, to jest przede wszystkim dzieło mieszkańców miasta Przemyśla” – powiedział nam pomysłodawca tego projektu. Dodał, że już jest plan na kolejne murale!

Takiego tempa i realizacji pomysłu można pomysłodawcy tego projektu, Mirosławowi Majkowskiemu tylko pozazdrościć i wziąć z niego przykład. W październiku narodził się pomysł i ruszyła zrzutka publiczna, która w bardzo krótkim czasie osiągnęła zaplanowany cel i artysta, Arkadiusz Andrejkow, który mural zaprojektował mógł przystąpić do dzieła. Brawa należą się także przemyskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej i Prezesowi Spółki Zbigniewowi Czekierdzie za przygotowanie ściany kamienicy.

Dlaczego Smolki?

- Uważam, że tej ulicy trzeba dać szansę. Ona dosyć niesprawiedliwie cieszy się złą sławą, a tak naprawdę na tej ulicy zaszło bardzo wiele zmian, mieszkańcy dbają o tę swoją wspólna przestrzeń i uważam, że taki mural będzie kolejnym motywem rewitalizacji tej przestrzeni. - powiedział nam w październiku Mirosław Majkowski, Radny Rady Miejskiej i jednocześnie członek Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." oraz Przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

9 grudnia oficjalnie odsłonięto mural na Smolki. Symbolicznie robili to mieszkańcy tej okolicy, bo jak zaznaczał M. Majkowki, to ich ulica i ich dzieło.

- Katalizatorem tych działań było zaangażowanie mieszkańców, bo to oni bardzo szybko zebrali środki na to żeby ten mural powstał i im jestem naprawdę bardzo wdzięczny. To nie jest dzieło Majkowskiego, to nie jest dzieło Związku Gmin, to jest przede wszystkim dzieło mieszkańców miasta Przemyśla. Największy potencjał tkwi w jego mieszkańcach, tylko trzeba go czasami obudzić. - powiedział nam Mirosław Majkowski.

W uroczystości odsłonięcia muralu wziął udział prezydent Przemyśla. Zapytany przez nas jak mu się mural podoba i co sądzi na temat projektu wymalowania w Przemyślu jeszcze kilku takich nie krył, że jest "na tak”:

- Tego typu projektów powinno się w mieście pojawiać jak najwięcej, projektów opowiadających nie tylko o życiu dawnego Przemyśla, ale też nawiązujących do współczesnych wydarzeń. Chciałbym, aby takich inicjatyw pojawiało się więcej. Ja już rozmawiałem z radnym Majkowskim, który zaproponował, żeby miasto też uczestniczyło w powstaniu kolejnych kilku murali. – powiedział radiu ESKA Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Kogo przedstawia mural?

Na muralu widzimy elegancką damę w kapeluszu w towarzystwie żołnierza armii austro-węgierskiej. To symboliczni mieszkańcy tej ulicy przed i trakcie I wojny światowej. Tu mieściły się bowiem koszary wojska armii austro – węgierskiej, a malownicze kamieniczki tętniły życiem.

Smolki pierwszym przystankiem na trasie szlaku murali Twierdzy Przemyśl

Jak to zwykle bywa z dobrymi pomysłami, które realizuje się z przyjemnością, jest pomysł na kontynuację! Jak dowiedzieliśmy się na oficjalnym odsłonięciu muralu, jest to pierwszy z cyklu murali ukazujących historię miasta z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczymy na nich znanych i nieznanych mieszkańców Przemyśla i żołnierzy różnych armii, które stacjonowały w naszym mieście. Kolejne murale powstaną w Przemyślu i innych miejscowościach, które wchodzą w skład Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. W akcję zaangażowało się Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz znany doskonale w Przemyślu Mirosław Bar.

Szlak historycznych murali utworzy Stowarzyszenie X.D.O.K. 

POSŁUCHAJ o szczegółach:

O muralach w Przemyślu mówi Mirosław Majkowski:
Odsłonięcie muralu przy ul. Smolki w Przemyślu

QUIZ. Kultowe filmy lat 90. Usunęliśmy tylko JEDNO słowo! Dasz radę je rozpoznać?

Pytanie 1 z 15
"American..." (1999 r.)