Bezpieczeństwo

Masz to na telefonie? Koniecznie usuń! Kradnie pieniądze z konta

2024-04-19 12:36

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają! Na urządzeniach z Androidem może kryć się groźny malware! Mowa o SoumniBot. Może on posłużyć np. do kradzieży pieniędzy z konta posiadaczy zainfekowanych smartfonów! Jak się ustrzec?

Nowy niebezpieczny malware atakuje telefony z Androidem 

Jak informuje Telepolis, eksperci z firmy Kaspersky poinformowali Google o wykrytych przez nich lukach w zabezpieczeniach.

Jak działa SoumniBot? Gdy najdzie się on już na na urządzeniu, zaczyna wysyłać na zewnętrzny serwer skradzione z telefonu dane. Jakie dokładnie? Między innymi listę kontaktów, adresy IP, SMS, zdjęcia, filmy, ale też cyfrowe certyfikaty bankowości internetowej, co jest wyjątkowo niebezpieczne. Malware uruchamia się samoczynnie po 16 minutach, nawet po jego zamknięciu. Dane przekazywane są w cyklach co 15 sekund!

Nie jest to koniec szkód, jakie "szkodnik" może wyrządzić na telefonie. Właściciel zainfekowanego urządzenia musi liczyć się z tym, że SoumniBot może dodawać i usuwań kontakty, wysyłać i przekazywać dalej SMS-y, manipulować głośnością dzwonka. Działania te mogą ułatwić kradzież środków z konta nieświadomego użytkownika.

Jak SoumniBot trafia na urządzenia? Jak pisze Telepolis - nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobnym jest, że znajduje się on w aplikacjach z niepewnych źródeł. Trudno też jest się zorientować, że malware został zainstalowany. Ukrywa on swoją ikonę, przez co użytkownik nawet nie wie, że jego telefon został zaakowany!

Agresywny 22-latek wybił szybę w drzwiach. Policjanci najpierw mu pomogli, a potem zatrzymali

Zobacz też naszą galerię!

Źródło: Masz to na telefonie? Koniecznie usuń! Kradnie pieniądze z konta