dowód osobisty

i

Autor: Eska symbol warstwy elektronicznej dowodu osobistego

Ciekawostki

Masz ten symbol na dowodzie? Daje on wiele możliwości! Sprawdź, co oznacza

2024-05-15 9:30

Jeśli w ostatnim czasie wymienialiście swoje dowody osobiste, być może zauważyliście, że pojawił się na nich nowy symbol. Granatowy niewielki znaczek „kryje w sobie” bardzo przydatne funkcje. Jakie? Od razu zdradzimy, że warto je poznać! Mogą się przydać i wiele ułatwić…

Spis treści

  1. Co oznacza granatowy symbol na dowodzie osobistym?
  2. Czym jest e-dowód osobisty?
  3. Jak uzyskać e-dowód?

Co oznacza granatowy symbol na dowodzie osobistym?

Łatwo go przeoczyć, a warto wiedzieć, co oznacza! Mowa o niewielkim, specyficznym oznaczeniu, które znajduje się w prawym górnym rogu dowodu, obok symbolu flagi Unii Europejskiej z PL.

Co oznacza ten symbol? Jest on powiązany z danymi w warstwie elektronicznej zakodowanej w dowodzie osobistym. Zaczął być stosowany w nowych wzorach dokumentów od 2019 roku w przypadku tzw. e-dowodów osobistych.

Czym jest e-dowód osobisty?

Dokument taki wyposażony jest w tzw. warstwę elektroniczną. Jest w nim ukryty elektroniczny chip, w którego pamięci zakodowane są między innymi dane identyfikacyjne jego posiadacza, w tym zdjęcie biometryczne. Ich odczytanie możliwe jest po przyłożeniu do specjalnego czytnika.

Jakie funkcje kryje w sobie e-dowód? Pozwala on zalogować się do portali urzędowych i skorzystanie ze świadczonych za ich pośrednictwem usług. Dodatkowo przy pomocy dokumentu z warstwą elektroniczną jego posiadacz może podpisać dokument wysyłany elektronicznie do urzędu. Jest to znaczące ułatwienie w przypadku konieczność załatwiania części spraw urzędowych.

Jak uzyskać e-dowód?

Informacje o tym, jak można uzyskać e-dowód znaleźć można na stronach rządowych. Generalnie wszystkie wydawane obecnie – od 4 marca 2019 roku – dowody posiadają warstwę elektroniczną. Wymiana na nowy wzór nie jest obowiązkowa. Proces wprowadzania e-dowodów jest rozłożony w czasie – potrwa do 2029 roku.

Warto dodać, że wymiana na e-dokument jest bezpłatna i nie trzeba z nią czekać do momentu, aż stary dowód straci ważność.

Mamy nowych Polaków. Ponad 20 osób odebrało obywatelstwo
Listen on Spreaker.