Schrony w Polsce

i

Autor: screen ze strony strazpozarna.maps.arcgis.com Schrony w Polsce

Ciekawostki

Mapa schronów w Polsce. Oto gdzie najbliżej znajdziesz schronienie w sytuacji kryzysowej

2024-03-21 11:47

Gdzie szukać najbliższych schronów? Jak się okazuje, że istnieje interaktywna mapa, obejmująca teren całego kraju, na której można znaleźć tego typu miejsca. Znajdziesz dzięki niej te w najbliższej okolicy. Jak się nią posługiwać?

Mapa schronów w Polsce

Już od jakiegoś czasu tajemnicą nie jest Polska nie posiada zaplecza w postaci schronów na najwyższym poziomie. Kontrola z 2022 roku wykazała, że aż 90 proc. infrastruktury tego typu ze względu na stan nie spełnia swojej funkcji. Optymizmu sytuacji nie dodaje także raport NIK. Wynika z niego, że 6 z 32 skontrolowanych gmin nie jest w stanie zapewnić swoim mieszkańcom schronienia w razie sytuacji kryzysowej. Równocześnie aż 68 procent sprawdzonych schronów nie spełnia wymogów technicznych.

Mimo nie najlepszego stanu schronów w Polsce warto wiedzieć, w których miejscach się one znajdują. W zlokalizowaniu najbliższych pomoże przygotowana przez straż pożarną strona strazpozarna.maps.arcgis.com.

W jej ramach utworzono interaktywną mapę, która na podstawie lokalizacji szukającego, wskazuje mu najbliższe schrony w okolicy. Zaznaczono na niej miejsca tego typu różnego rodzaju i przeznaczenia. Mapa wyświetla je w zasięgu do maksymalnie 2 km od miejsca, w którym znajduje się szukający.

Na mapie zaznaczone zostały 3 kategorie obiektów:

  • MDS - Definicja tych obiektów została określona przez PSP jako „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
  • (U) ukrycie - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
  • (S) schron - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron - możemy przeczytać w legendzie mapy.

Jak działa mapa schronów w Polsce?

Jak znaleźć najbliższe schrony, korzystając z mapy przygotowanej przez straż pożarną? Wystarczy wpisać w odpowiednim okienku swoją lokalizację lub poszukać jej na mapie. Ta automatycznie wyświetli miejsca w pobliżu.   

Prawie 200 interwencji strażaków w związku z opadami śniegu.

Zobacz naszą galerię poniżej!

Schrony i bunkry we Wrocławiu. W nich się schowamy w razie wojny ?
Źródło: Mapa schronów w Polsce. Oto gdzie najbliżej znajdziesz schronienie w sytuacji kryzysowej