kaloryfer ogrzewanie

i

Autor: Pixabay

Kontrole

Kontrolerzy sprawdzą, czy będziesz musiał zapłacić karę. Możesz stracić niemal 1000 zł!

2024-02-22 15:19

Nowe prawo obowiązujące od kwietnia zeszłego roku zobowiązuje właścicieli nieruchomości do posiadania świadectwa energetycznego. Obowiązek idzie w parze z kontrolami, a te z karami, przy niedopełnieniu obowiązku. Sprawdź, co musisz zrobić, by jej nie dostać.

Spis treści

  1. Nowe prawo wprowadziło świadectwo energetyczne
  2. Czym jest świadectwo energetyczne?
  3. Ile kosztuje świadectwo energetyczne?
  4. Kontrole systemów ogrzewania
  5. Ruszył sezon na „zimowe mandaty”. Za to zostaniesz ukarany [LISTA]

Nowe prawo wprowadziło świadectwo energetyczne

Kolejni kontrolerzy zapukają do drzwi właścicieli nieruchomości. Powód? Będą sprawdzać, czy ci posiadają świadectwie energetycznym. Jest to efekt nowego prawa, które weszło w życie 28 kwietnia 2023 roku. Od tego czasu posiadanie tego dokumentu jest w naszym kraju wymagane, a kontrole mogą następować cyklicznie co 2, 3, 4 albo 5 lat.

Kiedy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne? Zgodnie z przepisami obecnie obowiązującymi muszą je mieć właściciele wszystkich nieruchomościach mieszkalnych na sprzedaż oraz pod najem. Dodatkowo świadectwa wydawane są także dla każdego budynku wybudowanego po 2009 roku, bez względu na jego przeznaczenie.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Warto też wyjaśnić, czym w ogóle jest świadectwo energetyczne budynku. Dokument ten wykazuje, ile energii zużywa nieruchomość w rok. To z kolei pozwala oszacować zapotrzebowanie energetyczne budynku. W świadectwie wyszczególnione są poszczególne zadania, które zużywają energię w obrębie nieruchomości, takie jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja. Dokument nie jest wydawany raz na zawsze. Jeśli budynek przejdzie termomodernizację albo gruntowny remont, świadectwo powinno zostać wydane ponownie.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Wydanie świadectwa energetycznego to zwykle koszt około 500-800 zł, w zależności od wielkości budynku i jego lokalizacji. Cena jego wydania może wzrosnąć nawet do ponad 1000 zł, w przypadku sporych budynków w dużych miastach. Brak świadectwa energetycznego wykazany przez kontrolę oznacza jedno - konieczność zapłacenia grzywny. Ta może wynieść nawet do 5 tys. zł.

Kontrole systemów ogrzewania

Co skontrolują kontrolerzy? Będą skupiać się przede wszystkim na systemach ogrzewania domów. Te mogą odbywać się co 2 lata, 3, 4, a nawet 5. Ich częstotliwość zależy od źródła ciepła. Kluczowe są tu moc kotła i paliwo, którym jest on opalany.

Ruszył sezon na „zimowe mandaty”. Za to zostaniesz ukarany [LISTA]

Zobacz naszą galerię poniżej!

Pobili kontrolera biletów w centrum Krakowa. Policja prosi o pomoc w identyfikacji sprawców
Źródło: Kontrolerzy sprawdzą, czy będziesz musiał zapłacić karę. Możesz stracić niemal 1000 zł!