Grzegorz Braun w Sejmie

i

Autor: PAP / Paweł Supernak Grzegorz Braun w Sejmie

Polityka

Kim jest Grzegorz Braun? Oto czym zasłynął w swojej kontrowersyjnej politycznej karierze

2023-12-13 9:40

Niszczenie choinki, określanie Polski mianem "kondominium niemiecko-rosyjskiego pod żydowskim zarządem powierniczym", oskarżenia o związki z Rosją - to tylko część z "zasług", z których w ostatnich latach zasłynął Grzegorz Braun. Teraz dołączyło do niej także zgaszenie świec chanukowych na menorze w Sejmie. Kim jest kontrowersyjny polityk?

Spis treści

  1. Kim jest Grzegorz Braun?
  2. Kariera polityczna Grzegorza Brauna
  3. Polityczny związek Grzegorza Brauna z Rzeszowem
  4. Najlepsze memy o Grzegorzu Braunie. Tak internet śmieje się z zachowania polityka

Kim jest Grzegorz Braun?

Grzegorz Braun jest jednym z polskich posłów skrajnie prawej sceny politycznej. Obecnie związany jest z Konfederacją, pod szyldem której we wtorek 12 grudnia postanowił zgasić w świece chanukowe na menorze ustawionej w sejmowym korytarzu. Nie jest po pierwsza podobna sytuacja w karierze Brauna. Polityk ma na swoim koncie wiele kontrowersyjnych happeningów. Na ich liście umieścić można zniszczenie choinki stojącej w holu krakowskiego sądu i wyrzucenie jej na śmietnik, a także szereg interwencji poselskich w placówkach medycznych w okresie pandemii koronawirusa. Ponadto od lat poseł musi mierzyć się z oskarżeniami o dalece idąca prorosyjskość.

Obecnie Braun kojarzony jest głównie ze swoją karierą polityczną w barwach skrajnej prawicy, choć jego osiągnięcia zawodowe obejmują także działalności filmową. Polityk próbował swoich sił także w roli reżysera, scenarzysty, dziennikarza i reportażysty. W swojej twórczości skupiał się głównie na formach dokumentalnych, biograficznych, historycznych i politycznych. Nie oddzielał w jej od swoich skrajnie prawicowych poglądów.

Na liście filmów, które współtworzył znaleźć można takie pozycje, jak: „Oskarżenie” (2007), „Towarzysz generał” (2009), „Eugenika – w imię postępu” (2010), „Towarzysz generał idzie na wojnę” (2011), „Transformacja” (2012), „Nie o Mary Wagner” (2014), miniserial „Zamach Smoleński” (2015).

Kariera polityczna Grzegorza Brauna

Braun pierwsze kroki na scenie politycznej stawiał jeszcze w poprzednim ustroju. Pod koniec lat 80. uczestniczył - także w roli organizatora - w strajkach studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Angażował się w działalność opozycyjną, co było przedmiotem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa.

W swojej karierze zaliczył kilka nieudanych prób w wyborach prezydenckich na różnym szczeblu, dostania się do Senatu czy Parlamentu Europejskiego. Był związany z takimi ugrupowaniami, jak Unia Polityki Realnej i Konfederacja Korony Polskiej. W 2010 roku podczas wyborów prezydenckich był w komitecie poparcia Jarosława Kaczyńskiego. W 2015 roku ostatecznie poparł Andrzeja Dudę. W tym samym roku utworzył Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”. Był także założycielem inicjatywy „Pobudka”.

Polityczny związek Grzegorza Brauna z Rzeszowem

Przypomnijmy, że w 2019 roku Braun uzyskał mandat poselski w okręgu rzeszowskim. Zdobył wówczas ponad 31 tys. głosów. W 2023 roku udało mi się wywalczyć reelekcję, zdobywając niemal 27 tys. głosów. W 2021 roku Braun kandydował też na fotel prezydenta Rzeszowa. Przegrał w wyborach z Konradem Fijołkiem.

Najlepsze memy o Grzegorzu Braunie. Tak internet śmieje się z zachowania polityka

Skandal z udziałem Grzegorza Brauna
Źródło: Kim jest Grzegorz Braun? Oto czym zasłynął w swojej kontrowersyjnej politycznej karierze