Rodzina

i

Autor: Jessica Rockowitz / Unsplash

Przepisy prawa

Kara z dziecko. Tak, to możliwe! Oto kiedy ją zapłacicie

2024-02-23 14:39

Choć nie każdy o tym wie, istnieją w polskim prawie przypadki, w których można otrzymać karę za skorzystanie z ulgi prorodzinnej. W jakich sytuacjach może do tego dojść? Przepisy przewidują dwa takie przypadki!

Kara za skorzystanie z ulgi podatkowej na dziecko

Czym jest ulga na dziecko? Rodzice korzystający z niej mogą zmniejszyć podatek do zapłacenia. W wielu przypadkach jej zastosowanie predysponuje do uzyskania sporego zwrotu. Zasadniczo przysługuje na każde dziecko w rodzinie. Od zasady tej są jednak wyjątki. A to nie jedyny kruczek! Są sytuacje, w których skorzystanie ulgi na dziecko można skończyć się nałożeniem kary. O jakie sytuacje chodzi?

Polskie przepisy przewidują nałożenie kary za skorzystanie z ulgi podatkowej na dziecko jedynie w dwóch przypadkach. Warto o tym pamiętać przy okazji rozliczania się z fiskusem. Pierwszym przypadkiem jest sytuacja, w której rodzice skorzystają z ulgi, choć im nie przysługuje, ponieważ przekraczają obowiązujące progi dochodowe albo osiągają dochody opodatkowane inaczej niż według skali podatkowej. W drugim przypadku nie są w stanie podczas kontroli skarbowej okazać wymaganych dokumentów, np. orzeczeń, zaświadczeń, odpisów.

W takich sytuacjach mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym. Osoby popełniające je muszą się liczyć z konsekwencjami w postaci nałożenia grzywny, a ta może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności (!) wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Najniebezpieczniejsze miasta na Podkarpaciu

Zobacz naszą galerię poniżej!

Sąd Apelacyjny zaostrzył kary dla zabójców Remka z Krosna
Źródło: Kara z dziecko. Tak, to możliwe! Oto kiedy ją zapłacicie