Już prawie 2,5 tys. fałszywych dokumentów. To niechlubny rekord!

i

Autor: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu

Już prawie 2,5 tys. fałszywych dokumentów. To będzie rekordowy rok

2021-07-29 12:43

Od początku 2021 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili rekordową, na przestrzeni ostatnich lat, liczbę fałszywych dokumentów. Wśród fałszywek dominują dokumenty do pracy, ale również prawa jazdy, odbitki stempli kontroli granicznej oraz zaświadczenia o przyjęciu cudzoziemców do szkoły w Polsce.

Od początku 2021 roku funkcjonariusze BOSG ujawnili rekordowe na przestrzeni ostatnich lat 2,5 tys. fałszywych dokumentów. Wczoraj zatrzymano kolejne zaświadczenie o przyjęciu do szkoły. Dokument ujawnili strażnicy graniczni z Korczowej. - Przedstawiła go do kontroli 29-letnia obywatelka Ukrainy podróżująca z córką, która została rzekomo przyjęta do jednej z warszawskich szkół. Mundurowi zakwestionowali autentyczność dokumentu. Dyrekcja szkoły nie potwierdziła wydanie takiego zaświadczenia – informuje mjr SG Elżbieta PIKOR, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziałi Straży Granicznej w Przemyślu. Kobieta przyznała się do próby wykorzystania fałszywki i dobrowolnie poddała się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Wraz z córką wróciła na terytorium Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz złożyć wniosek o dowód? Od 27 lipca poważne zmiany

Ten rok jest rekordowy

Jak pokazują statystyki, bieżący rok będzie rekordowy jeśli chodzi o liczbę fałszywych dokumentów ujawnionych ma podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą.

- Około 500 sztuk więcej niż w całym 2020 roku i 3 razy więcej niż w 2019 (przed wystąpieniem pandemii). Bez wątpienia prym wiodą dokumenty związane z zatrudnieniem oraz nauką w Polsce. Są to jedne z niewielu powodów, które w czasie pandemii uprawniają cudzoziemców do wjazdu na terytorium Polski. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego oddziału SG ujawnili m.in. ok. 1700 różnego typu dokumentów do pracy, 175 fałszywych praw jazdy, ok. 150 fałszywych odbitek stempli kontroli granicznej oraz 88 fałszywych zaświadczeń o podjęciu do szkoły – tłumaczy mjr SG Elżbieta PIKOR

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Który zakątek Polski powinieneś odwiedzić?

Pytanie 1 z 8
Wypoczynek planujesz...