Czym są małe paliki w lesie?
Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne pojawił się ostatnio film, w którym jeden z leśników tłumaczy, czym są niewielkie paliki z pomalowanymi końcówkami. Natknąć się na nie można w lasach - także na Podkarpaciu. Jak się okazuje, wiedza o tym, co oznaczają, jest wyjątkowo przydatna!
Tym razem za edukacje użytkowników Facebooka zabrał się Marcin Brożyna. Leśnik w trakcie jednej ze swoich wypraw do leśnej, bieszczadzkiej głuszy, postanowił wytłumaczyć, co oznaczają paliki. Jak się okazuje, mają one związek z zaleceniem ministra ds. środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki odnoszącej się do gospodarki leśnej.
"Są to paliki wbite przez służbę leśną, które mają na celu pokazanie Zakładowi Usług Leśnych, żeby to miejsce omijał - żeby nie przejeżdżał tędy ciągnikami zrywkowymi i żeby nie pozyskiwał drewna, bo zazwyczaj w tym miejscu, pod tym śniegiem, znajduje się jakiś płat osobliwości przyrodniczo-leśnej" - tłumaczy na nagraniu Marcin Brożyna.
Leśnik w ramach przykładu wskazał miejsce, w którym rośnie czosnek niedźwiedzi. Na nagraniu widać, że teren wytyczony przez kolorowe paliki jest w naruszonym stanie. Oznacza to, że w tym przypadku najprostsze rozwiązanie jest także najlepsze.
Filmik opatrzony został także postem, w którym leśnicy nieco szerzej odnieśli się do kwestii palików.
"☝️Przed przystąpieniem do prac z zakresu gospodarki leśnej, w terenie oznakowuje się stanowiska gdzie występują gatunki chronione oraz miejsca potencjalnego występowania gatunków chronionych, takie pozycję dokumentuje się na etapie szacunków brakarskich oraz w tzw. wizji terenowej która sporządza się przed przystąpieniem do prac leśnych.
🌲Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne stosujemy zalecenia z Rozporządzenia Ministra właściwego ds. Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
🌳Przykładem takiej praktyki, jest oznakowanie w wydzieleniu leśnym, w którym prowadzone są zabiegi hodowlane, ,np. osobliwości przyrodniczo-leśnej w postaci chronionej rośliny (jak na filmiku😉).
Poniżej filmik przedstawiający taką czynność "na gruncie "😉💪" - możemy przeczytać w poście na profilu Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Bieszczady pod śniegiem
Polecany artykuł: