Przemyska pisarka, Magda Skubisz całkiem niedawno wydała trzecią część "Sagi Rodu Tyszkowskich", zatytułowaną „Jemioła, klątwa i cholera”.
Podobnie jak poprzednie dwie części sagi, akcja trzeciej rozgrywa się na terenach dawniej zwanych Galicją. To tereny dzisiejszego Arłamowa, Birczy i Bieszczad.
Dlaczego autorka akcję powieści postanowiła umieścić właśnie tutaj? Dlaczego pisze o zapomnianym niemalże całkowicie szlacheckim rodzie Tyszkowskich? Jak wygląda proces szukania materiałów do tej sagi? Ile ciekawych osób w tym czasie udało się jej poznać? Ile legend, które przetrwały do dziś i dlaczego tak naprawdę epidemia cholery, która przeszła przez ziemie przemyskie w 1855 roku zdziesiątkowała ludność Galicji?
Polecany artykuł:
Okazuje się, że szukanie materiałów do powieści to fascynująca przygoda, podczas której otwieranie kolejnych drzwi, zapraszało dalej i wskazywało następne wrota do kolejnych niezwykłych, zakurzonych i zapomnianych opowieści.
Czasem przypominało prywatne śledztwo, łączenie kropek, odkrywanie nowych postaci, powiązań, miejsc, legend i historii...