Ciekawostki o grzybach

Jakie grzyby zbierać w maju na Podkarpaciu? Sezon już się rozpoczął

2024-04-30 8:54

Tegoroczny sezon na zbieranie grzybów rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Niektóre późniejsze gatunki grzybiarze odnajdywali w lasach już w kwietniu. Na jakie będzie można natknąć w najbliższym czasie? Jakie gatunki grzybów można znaleźć w lasach w maju na Podkarpaciu?

Grzyby w maju na Podkarpaciu?

Ciepła zima, mokry początek wiosny okazały się być idealna mieszanką pogodową dla grzybów w lasach na Podkarpaciu. Przyroda spłatała grzybiarzom figla. Niektóre gatunki grzybów - charakterystyczne dla późniejszych miesięcy roku - pojawiły się już w kwietniu. Przykładem są tu borowiki. Doniesienie o nich zaczęły pojawiać się w tym roku już w połowie kwietnia!

Zapowiadająca się słonecznie majówka będzie idealną okazją do tego, by wybrać się do lasu na spacer. A przy tej okazji warto zabrać ze sobą kosz. Tak spacer da sie połączyć z grzybobraniem! Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie grzyby zbierać można w naturze. Takim gatunkiem są m.in. smardze jadalne. Te przepyszne grzyby pojawiają się już w lasach Podkarpacia, jednak w Polsce są pod częściową ochroną, co oznacza, że grzybiarze powinni je omijać w takich warunkach z daleka.

Jakie gatunki grzybów można znaleźć w maju na Podkarpaciu? W naszej galerii poniżej znajdziecie kilka smakowitych przykładów! Zobaczcie. 

Jakie grzyby zbierać w maju na Podkarpaciu?

Zobacz więcej w naszej galerii!

Czy warto jeść grzyby?