Mięso

i

Autor: Canva Pro

Porady

Jak sprawdzić, czy mięso jest świeże? Oto kilka sprawdzonych porad

2024-02-21 15:47

Jak sprawdzić czy mięso jest świeżę? Ta umiejętność może uratować życie i to dosłownie. Mamy dla was kilka wskazówek, które mogą uchronić was przed popełnieniem błędu i zakupem nieświeżych produktów mięsnych.

Na co zwrócić uwagę, kupując mięso?

Kluczowe dla określenia świeżości kupowanego mięsa jest kilka czynników.

Pierwszym z nich jest kolor. Świeże mięso powinno mieć czystą, wyraźną barwę - od różu, po czerwień, w zależności od zwierzęcia. Każde jej osłabienie, zmiana w kierunku szarości albo brązu może sugerować, że mięso jest nieświeże i może nie nadawać się do spożycia.

Oczywistą kwestią jest też data ważności. Im dłuższa, tym lepsza, bo znaczy, że mięso zostało niedawno pozyskane. Warto też zainteresować się tym, kiedy zwierzę zostało zabite. Data ważności nie jest jedynym kluczowym wyznacznikiem świeżości mięsa.

Równie ważne jest też to, jak było ono przechowywane. Nawet najświeższe mięso, pozostawione poza chłodziarką, szybko zacznie się psuć, a co za tym idzie, będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia osoby je spożywającej.

Kolejnym czynnikiem, który wiele może powiedzieć o jakości i świeżości mięsa, jest jego zapach. Mdląca, słodkawa woń, albo intensywny "mięsny" zapach nie wróżą nic dobrego!

W przypadku mięsa pakowanego, opakowanie nie powinno zawierać w środku zbyt dużej ilości płynu i krwi. Jeśli jest ono nimi wypełnione, może to doprowadzić do przyśpieszenia procesu psucia się mięsa!

"Test palca" pozwoli określić świeżość mięsa

A co w sytuacji, gdy mamy do czynienia z mięsem pakowanym i nie mamy możliwości pełnej oceny koloru i zapachu produktu? W takim przypadku zawsze pozostaje wykonanie tzw. "testu palca". Na czym polega?

Świeże mięso powinno wyróżniać się nie tylko kolorem i zapachem, ale też sprężystością i zwartością. Oznacza to, że po nacisku palca szybko wróci do swojej poprzedniej formy. Jeśli palec pozostawi w mięsie wgłębienie, nie będzie to dobry znak. Może to sugerować, że mięso nie jest najświeższe.

Masz dość telemarketerów? Oto kilka skutecznych sposobów, jak sobie z nimi poradzić

Zobacz też naszą galerię poniżej!

Gęsina - dlaczego warto jeść mięso z gęsi
Źródło: Jak sprawdzić, czy mięso jest świeże? Oto kilka sprawdzonych porad