hazard

i

Autor: Pixabay

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – ruszyła akcja edukacyjna KAS na Podkarpaciu

2022-10-17 15:40

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej będą mówić młodzieży o zagrożeniach jakie wiążą się z grami hazardowymi w Internecie, a także o niebezpieczeństwie uzależnienia od hazardu.

Na Podkarpaciu, podobnie jak w całej Polsce ruszyła akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

Jest ona skierowana głównie do dzieci i młodzieży z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych, nauczycieli i rodziców.

Zajęcia z funkcjonariuszami KAS będą przede wszystkim ostrzegać młodzież przed niebezpieczeństwem jakie wiąże się z udziałem w nielegalnych grach hazardowych. Ale nie tylko! Beztroskie korzystanie w rozmaitych gier w Internecie z elementami hazardu, gdzie w prawdzie, nie inwestuje się pieniędzy, tylko wygrywa się wirtualne żetony prowadzi do uzależnienia od hazardu.

- Według szacunków objawy uzależnienia od hazardu występują u ponad 5% Polaków w wieku powyżej 15 roku życia, a grupą podwyższonego ryzyka są młodzi ludzie w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat – powiedziała nam Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. - Młodzież, która nie jest świadoma zagrożenia często traktuje hazard w sieci jako formę rozrywki, która jest niewinna, a warto zwrócić uwagę na to, ze organizatorzy takich nielegalnych gier w Internecie często oferują swoim graczom możliwość gry za darmo po to, żeby ich zachęcić, żeby ten łańcuszek już działał. Celem takich organizatorów jest uzależnienie od gry, ale już za pieniądze.

Dlaczego gry online mogą być niebezpieczne?

Sprawy nie ułatwiają współczesne możliwości technologiczne, czyli realistyczny dźwięk, czy atrakcyjna grafika, które sprawiają, że młody gracz chętnie zatapia się w wirtualny świat gry. Do tego dochodzą emocje związane z rywalizacją. Te sprawiają, że gry hazardowe szybko stają się dla młodych ludzi ekscytujące i bardzo wciągające.

Funkcjonariusze KAS podczas zajęć w podkarpackich szkołach będą też zwracać uwagę na to, że skutki uzależnienia od hazardu dotykają nie tylko samych graczy, ale też całe rodziny.

Na lekcjach prowadzonych przez trenerów KAS, odpowiednio przygotowanych do przeprowadzania takich zajęć wykorzystywane są prezentacje multimedialne, animacje, testy, a także jest miejsce na dyskusję. Po przejściu takiego szkolenia młodzież doskonale wie na czym polega organizowanie nielegalnych gier hazardowych, wie też o niebezpieczeństwach związanych z grami online. Poznaje też konsekwencje prawne związane z nielegalnym hazardem oraz dowiaduje się gdzie szukać pomocy w zakresie uzależnienia od hazardu.

KAS czeka na zgłoszenia podkarpackich szkół!

W poprzedniej edycji tej akcji podkarpaccy funkcjonariusze KAS przeszkolili prawie 6 tysięcy uczniów w ponad 100 szkołach. Obecnie mundurowi czekają na zgłoszenia.

- Zgłoszenia wpływają do nas prawie każdego dnia. Przez miesiąc trwania akcji wpłynęło do nas już ponad 140 zgłoszeń od różnych podkarpackich szkół - mówi Edyta Chabowska.

Kampanię KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji i Nauki, podkreślając, że jej założenia wpisują się w działania MEiN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów oraz wzmocnienia profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.

Gdzie zgłaszać chęć udziału w akcji „HAZARD? Nie daj się wciągnąć"?

Izby Administracji Skarbowej (IAS) organizują spotkania w szkołach na terenie swoich województw. Szkoły, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS w województwie podkarpackim, mogą się zgłaszać pod adresem:

hazard.nie.dziekuje.podkarpackie@mf.gov.pl

Więcej informacji na stronie www.niedlahazardu.gov.pl

POSŁUCHAJ PODCASTU!

O akcji "Hazard? Nie daj się wciągnąć" z Edytą Chabowską, rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie rozmawiała nasza reporterka, Anna Cichy:

Hazard? Nie daj się wciągnąć. Akcja KAS
Kierowca pędził po Jarosławiu. Uzbierał 30 punktów karnych

Czy dobrze pamiętasz słodycze z lat 80. i 90.?

Pytanie 1 z 10
Pierwsze chrupki kukurydziane o smaku czekoladowym nazywały się: