Niezwykły widok na Bieszczady. To dzięki kamerom PKL Solina

i

Autor: NK.

Bieszczady

Gmina Solina inwestuje w ekologiczną technologię. Mieszkańcy mogą zapomnieć o płaceniu za ścieki?

2024-02-20 12:39

Gmina Solina do tej pory kojarzona była przede wszystkim z turystyką i wspaniałymi widokami na bieszczadzkie zakątki. Teraz do tej listy dołączy inwestycja na ogromna skalę - szczególnie ważna w kontekście ekologii. Mowa o powstaniu instalacji karbonizacji bioodpadów. Da ona szansę na zwolnienie lokalnej społeczność zwolniona opłat za ścieki.

Instalacja HTC w Gminie Solina

Gmina Solina do tej pory kojarzona była przede wszystkim z turystyką i wspaniałymi widokami na bieszczadzkie zakątki. Teraz do tej listy dołączy inwestycja na ogromna skalę - szczególnie ważna w kontekście ekologii. Mowa o powstaniu instalacji karbonizacji bioodpadów. Da ona szansę na zwolnienie lokalnej społeczność zwolniona opłat za ścieki.

Inwestycja w Solinie na skalę światową

Mieszkańcom Gminy Solina już wkrótce może żyć się lepiej. Wpłynie na to nowa inwestycja, którą szykują dla nich włodarze - można powiedzieć, że będzie ona na światową skalę. Chodzi tu o planowane powstanie instalacji karbonizacji bioodpadów.

Jak przekazał portal wBieszczady.pl, Adam Piątkowski - wójt gminy Solina - podkreśla, że będzie to pionierska inwestycja tego typu i to w skali światowej. Projekt zakłada stworzenie instalacji karbonizacji hydrotermalnej HTC. Będzie ona produkować biowęgiel z osadów ściekowych i bioodpadów. Zgodnie z zapowiedziami ma ona przetwarzać około 3 tysięcy ton osadu w ciągu roku. Gmina przy tworzeniu projektu współpracuje z uczelniami wyższymi - m.in. Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz politechnikami z Częstochowy, Gliwic i Gdańska.

"To pierwsza taka inwestycja na świecie, którą przygotowujemy wraz z grupą ekspertów już od 2018 roku. Na naszym terenie przeprowadzamy badania. Warto też dodać, że jesteśmy w programie Interreg „Czysty Bałtyk”, który dotyczy wszystkich nadbałtyckich krajów. Czy Solina leży nad Morzem Bałtyckim? Nie, a jesteśmy jedyną jednostką samorządową w Polsce będącą w tym projekcie" – przekazał w rozmowie z portalem wójt Adam Piątkowski.

Mieszkańcy gminy Solina nie będą musieli płacić za ścieki?

Inwestycja, którą poczynić chce gmina, może wyraźnie wpłynąć na jakość życia mieszkańców. instalacja pozwoli na innowacje w przetwarzaniu najróżniejszych odpadów organicznych - od resztek żywności, przez odpady rolnicze i ogrodnicze, po osady ściekowe.

Jak podkreśla Adam Piątkowski, zrealizowanie inwestycji przełożyłoby się na rezygnację z opłat za ścieki. Dałaby ona też oszczędności w samej gminie. Piątkowski wskazał, że biowięgiel mógłby zastąpić pelet, który obecnie kupowany jest do ogrzewania budynków w gminie.

Warto dodać, że obecnie Gmina Solina szykuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie inwestycji. Szacowany koszt instalacji HTC to 17 milionów złotych. Ma ona powstać przy oczyszczalni ścieków w Berezce.

Bieszczady zimą są jak z bajki!

Zobacz naszą galerię z fotkami bajkowej zimy w Bieszczadach!

Czym jest proces karbonizacji?

Proces Karbonizacja hydrotermalna (HTC) to - najprościej tłumacząc - technologia przyspieszająca proces naturalnego powstawania węgla w przyrodzie. Z jej pomocą pozyskiwany jest tzw. biowęgiel, powstający po przetworzeniu odpadów organicznych. Technologia ta zamyka proces oczyszczania. Zostają w niej wykorzystanie wszystkie odpady organiczne wytwarzane przez mieszkańców danej okolicy. Powstały w jej wyniku biowęgiel ma szerokie zastosowanie w energetyce i rolnictwie, ale nie tylko.

Bieszczady. Tutaj znajdował się pomnik gen. Świerczewskiego
Źródło: Gmina Solina inwestuje w ekologiczną technologię. Mieszkańcy mogą zapomnieć o płaceniu za ścieki?