Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu przeszli specjalistyczne, ekstremalne szkolenie

2020-02-04 12:04

Mundurowi doskonalili umiejętność poruszania się na nartach skiturowych oraz skuterach śnieżnych w trudnych warunkach panujących zimą na granicy państwa w Bieszczadach.

 
Szkolenie przeszli funkcjonariusze z bieszczadzkich placówek Straży Graniczne (Wetlina, Ustrzyki Górne, Stuposiany), którzy na co dzień ochraniają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.
- Trudne warunki występujące zimą wymagają od mundurowych wyjątkowych umiejętności, w tym sprawnego wykorzystania nart i skuterów śnieżnych – mówi rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, mjr Elżbieta Pikor.


Szkolenie było doskonałą okazją treningu jazdy na niedawno zakupionych skuterach śnieżnych. - Jest to niezawodny sprzęt w sytuacjach kiedy funkcjonariusze szybko muszą dotrzeć w trudno dostępne punkty na granicy państwa - podkreśla mjr Elżbieta Pikor.

Nie tylko skutery i narty

Ważnym punktem szkolenia było także doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w górach. W tym mundurowym pomagali ratownicy GOPR. Nie brakło zajęć z nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, w warunkach nocnych oraz zasad działania w hipotermii, bo jak podkreśla rzecznik prasowy: - Specyfika podkarpackiej granicy, także od strażników granicznych wymaga wiedzy i umiejętności niezbędnych w akcjach ratujących ludzkie życie.