To ostatni moment na kilkaset złotych z ZUS. Zostało mało czasu!

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Twoje finanse

To ostatni moment na kilkaset złotych z ZUS. Zostało mało czasu!

2023-11-17 11:50

Tylko do 30 listopada można składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o kilkaset złotych. Dodatkowe pieniądze trafią na konto wskazane we wnioski. Nie są opodatkowane i nie podlegają egzekucji komorniczej więc rodzice będą mogli wykorzystać jest na konkretny cel.

To ostatni moment na pieniądze z programu „Dobry Start”

Rodzice mogą raz w roku otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka, bez względu na dochód rodziny. Pieniądze otrzymają rodzice lun opiekunowie uczniów w wieku do 20 lat i 24 w przypadku osób z niepełnosprawnością. Osoby, które zawnioskują o 300 zł otrzymają je na rachunek bankowy wskazany ze wniosku. Warto wiedzieć, że świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione z opodatkowania i nie podlega egzekucji, stąd rodzice mogą mieć pewność, że pieniądze trafią na ich konta.

 Kto może złożyć wniosek o dodatkowe 300 zł?

Kto może złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu „Dobry Start”? W przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem przez dwóch rodziców, to jedna osoba może wystąpić z wnioskiem o dodatkowe pieniądze. W przypadku zamieszkiwania dziecka wyłącznie z jednym rodzicem, wtedy wniosek składa ta osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem. W przypadku sprawowania opieki naprzemiennie, zgodnie z orzeczeniem sądu, wniosek może złożyć oboje rodziców, wówczas dostaną na konto po 150 zł.  O dodatkowe pieniądze mogą wnioskować opiekunowie dziecka, czyli osoby, które opiekują się nim i złożyły do sądu wniosek o jego adopcję, a także opiekunowie prawni, pełnoletni uczniowie, którzy nie są na utrzymaniu rodziców oraz osoby usamodzielnione, opuszczające dom dziecka, rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze. ZOBACZ: Te produkty znikną z półek już niedługo. Nowe wytyczne Komisji Europejskiej

Co zrobić, aby otrzymać pieniądze z programu „Dobry Start”?

Aby otrzymać wsparcie, wnioski trzeba złożyć elektronicznie. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 r.

Ważne! Po 30 listopada będziesz mógł złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start - za pośrednictwem portalu PUE ZUS - tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada – przypomina ZUS.

Oprócz innych danych we wnioski trzeba podać:

  • numer rachunku bankowego, na który chcesz dostać wypłatę świadczenia,
  • adres mailowy i numer telefonu, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia Twojego profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
  • Jeśli nie masz rachunku bankowego, musisz go założyć. Możesz skorzystać z opcji założenia bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego.
16-letni Ukrainiec podejrzany o napaść z nożem na 12-latkę przed Sądem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE