Dlaczego zmieniamy czas?
Zmiana czasu współcześnie wydaje się czymś zupełnie zbędnym. Bywa bardziej uciążliwa niż pożyteczna. Szczególnie w przypadku przestawiania zegarków godzinę do przodu. Skąd w ogóle wzięła się konieczność zmiany czasu? Swoje początki ma ona jeszcze w roku 1907. To właśnie wtedy jej pomysłodawca William Willet opublikował broszurę "O marnowaniu światła dziennego". Zaproponował w niej zmianę czasu. Miała ona znacznie usprawnić przemysł i pomóc w oszczędzaniu energii. Różnica miała wynosić nawet o 80 procent!
W Polsce zmiana czasu po raz raz pierwszy zagościła w 1957 roku. Na stałe weszła do kultury dopiero w 1977 roku.
Kiedy zmiana czasu na letni w 2024 roku?
Zmiana czasu z zimowego na letni w tym roku wypada dość późno. Zegarki przestawimy dopiero w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31. Wskazówki przesunąć do przodu należy o godzinie 2 na 3. Co ciekawe, w tym roku koniec czasu zimowego wypada w Wielkanoc.
Czy to ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni?
Niestety, odpowiedź brzmi nie. Podobnie jak wprowadzanie pomysł Willeta w życie nie wydarzyło się od razu został, tak samo rezygnacja z niego trwa. Współcześnie - gdy sztuczne oświetlenie jest powszechne - nie ma powodu, by nadal zmieniać czas na przełomie okresu letniego i zimowego. Co więcej, obecnie niesie ono więcej niedogodności niż pożytku. Prace nad rezygnacją z przestawiania w ciągu roku zegarków rozpoczęły się w Unii Europejskiej jeszcze w 2019 roku. Niestety przerwała je pandemia Covid-19.
W Polsce temat ten został uregulowany w ostatnim czasie przez rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku. Wynika z niego wynika z niego, że zegarki trzeba będzie przesuwać jeszcze co najmniej do 2026 roku!
Jakie grzyby zbierać wiosną?
Zobacz naszą galerię poniżej!
Polecany artykuł: