Damian Soból z Przemyśla zginął w Strefie Gazy

i

Autor: Fot. World Central Kitchen

Tragedia

Damian Soból z Przemyśla zginął w Strefie Gazy. Pracował w World Central Kitchen

2024-04-02 8:58

Pochodzący z Przemyśla Damian Soból jest jedną z siedmiu ofiar ataku na konwój z pomocą humanitarną w Strefie Gazy. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazał, że w trybie pilnym weryfikują informacje o śmierci Polaka. Na tragiczne wydarzenia zareagował Biały Dom, który domaga się wyjaśnień.

Damian Soból z Przemyśla zginął w Strefie Gazy

W poniedziałek w ataku rakietowym sił izraelskich na konwój humanitarny zginęło siedmiu wolontariuszy. To obywatele Australii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski. Na nagraniu opublikowanym przez służby widzimy paszporty ofiar tragicznego ataku. Wśród nich jest polski paszport, a kolejne zdjęcia wskazują, że dokument należał do pochodzącego z Przemyśla Damiana Sobóla. Prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun odniósł się do informacji, pisząc o śmierci mieszkańca.

Wczoraj w ataku rakietowym sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność na terenie Strefy Gazy zginął nasz kolega, przemyślanin, wolontariusz, członek ekipy World Central Kitchen - Damian Soból. Nie ma słów żeby opisać to co czują w tej chwili osoby, które znały tego fantastycznego chłopaka…. Niech spoczywa w pokoju – przekazał Wojciech Bakun.

Chwilę po godzinie 8.00 we wtorek informacja pojawiła się również na oficjalnym koncie miasta Przemyśl.

Nie lubimy przekazywać takich informacji. Wczoraj w Strefie Gazy, podczas ostrzału konwoju humanitarnego zginął nasz kolega, przemyślanin, wolontariusz i członek ekipy World Central Kitchen - Damian Soból. Cześć Jego pamięci – napisano.

Reakcja polskiego MSZ. Trwa pilne weryfikowanie informacji 

Paweł Wroński, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazał we wtorek ranko, że resort weryfikuje w trybie pilnym informacje o śmierci polskiego wolontariusza w Strefie Gazy. - Zwróciliśmy się do ambasady i sił zbrojnych Izraela z prośbą o wyjaśnienia – poinformował.

Weryfikujemy obecnie w trybie pilnym te informacje. Zwróciliśmy się do ambasady Izraela, sił bezpieczeństwa i sił zbrojnych Izraela w prośbą o wyjaśnienia. Na razie dysponujemy jedynie informacjami agencyjnymi. Dostaliśmy też informację od tej organizacji humanitarnej, która zajmuje się pomocą mieszkańcom Gazy - powiedział Wroński.

Dodał, że "wiemy, że ostrzał wydarzył się w północno-środkowej części Gazy, że wśród osób, które zginęły, jest wymieniamy obywatel Polski. Teraz trwają wszystkie działania, mające na celu ustalenie przebiegu wypadków" – przekazał.

"World Central Kitchen z bólem potwierdza, że siedmioro członków naszego zespołu zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela" (Cahal) - podała organizacja w komunikacie. Jak dodano, wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca. Wcześniej informowano o czterech zabitych w ataku. WCK podała, że osoby te zginęły w poniedziałek podczas dostarczania dramatycznie potrzebnej pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin

„Tragiczny incydent”

Komentując te informacje Siły Obronne Izraela oświadczyły, że prowadzą dokładny przegląd na najwyższych szczeblach, aby wyjaśnić okoliczności tego wydarzenia, które określiły jako tragiczny incydent.

Założona w 2010 roku przez znanego amerykańskiego kucharza Jose Andresa World Central Kitchen dostarcza pomoc żywnościową oraz przygotowuje posiłki dla osób potrzebujących. Organizacja podała w zeszłym miesiącu, że wydała w Strefie Gazy ponad 42 miliony posiłków w ciągu 175 dni