Mandat grozy? Kierowca ze Słupska musi zapłacić astronomiczną kwotę!

i

Autor: KMP w Słupsku/ pixabay.com

Mandaty

Czym jest zasada kąta prostego? Mandat za jej nieprzestrzeganie to 2000 zł!

2024-03-28 17:13

Słyszeliście o zasadzie kąta prostego? Nie? A to duży błąd. W końcu nieznajomość prawa szkodzi. W tym przypadku będzie się ona wiązała z mandatem i to nie małym! Za pierwszym razem 2000 tys. zł. Za kolejnym - w przypadku "recydywy" - 4000 tys. zł!

Czym jest zasada kąta prostego?

Kiedy spotkać możemy się z działaniem zasady kąta prostego? Odpowiedź jest prosta - podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowych. Dokładnie chodzi o ma ona zastosowanie w przypadku podnoszenia się szlabanów po przejeździe pociągu. Wspominają o niej - choć nie bezpośrednio - także przepis Kodeksu drogowego, dokładnie artykuł 28, ustęp 3, punkt 1.

"Kierującemu pojazdem zabrania się objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone".

O co dokładnie w niej chodzi? Kierowca ma prawo wjechać na przejazd kolejowy, gdy światła ustawione przed nim przestaną migać, a szlaban podniesie się do kąta prostego. Jeśli jest on nadal w ruchu prowadzący może liczyć się z mandatem. Ten zdecydowanie nie będzie mały. Mowa o 2 tys. zł. W przypadku, gdy wykroczenie takie zostanie popełnione ponownie w odstępie czasu krótszym niż 2 lata, jego kwota wzrośnie dwukrotnie!

Od stycznia zmiany w taryfikatorze. Za to dostaniesz największy mandat

Zobacz więcej w naszej galerii poniżej!

Źródło: Czym jest zasada kąta prostego? Mandat za jej nieprzestrzeganie to 2000 zł!