Wirtualna ankieta została przeprowadzona wśród 408 z 935 uczniów ostatnich klas przemyskich szkół ponadpodstawowych. A celem badania, jak czytamy w raporcie było "zdobycie, uzupełnienie wiedzy w zakresie trudności odnalezienia się młodych ludzi na rynku pracy, przyczyn bezrobocia wśród osób młodych wchodzących na rynek pracy oraz ich stosunku do przedsiębiorczości".
Wnioski z przeprowadzonego badania mają być pomocne przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości miasta i mają pozwolić lepiej dostosować politykę miejską do potrzeb mieszkańców - szczególnie osób młodych.
Ponad 80 proc. uczniów uważa, że Przemyśl nie jest dobrym miejscem do życia i rozwoju
Według uczniów Przemyśl to miasto dobre do życia i rozwoju szczególnie dla osób starszych - tak odpowiedziało 69,1 proc. ankietowanych - oraz obcokrajowców: 23,8 proc.
Co dziesiąta badana osoba stwierdziła, że Przemyśl jest dobrym miejscem do życia dla osób młodych - dokładnie 10,8 respondentów. Jedynie pojedyncze osoby wskazywały, że miasto postrzegane jest jako przyjazne dla osób przedsiębiorczych - 4,4 proc., czy osób z wykształceniem wyższym 3,4 proc
W odpowiedzi na pytanie „Czy Przemyśl jest dla Ciebie dobrym miejscem do życia i rozwoju?” 15,4 proc. ankietowanej młodzieży udzieliła odpowiedzi pozytywnej. Kolejnych 80,9 proc. odpowiedzi negatywnej, a 3,7 proc. odpowiedzi nie udzieliła w ogóle.
Polecany artykuł:
Co zachęca młodzież do mieszkania w Przemyślu?
Ponad 65 proc. respondowanych uczniów odpowiedziało, że to więzi rodzinne. Tyleż podało odpowiedź, że to relacje z przyjaciółmi lub znajomymi zachęcają do mieszkania.
A co sprzyja wyjazdom z Przemyśla według uczniów? Nieco ponad 84 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wysokość zarobków. Około 81 proc. podało, że to atrakcyjność ofert pracy.
"Z punktu widzenia osób młodych, Przemyśl nie jest zatem postrzegany jako miasto „dobrej pracy”, ponieważ lokalny rynek nie przekonuje ani wysokością zarobków, ani atrakcyjnością ofert pracy. Nie stwarza także warunków do otwierania i prowadzenia własnej działalności" - czytamy w raporcie.
Cały raport znajdziecie TUTAJ.