czosnek niedźwiedzi

i

Autor: getty images

Ciekawostki

Czosnek niedźwiedzi może być niebezpieczny? Tylko jeśli pomylisz go z TĄ rośliną!

2024-03-28 16:23

Wiosna to okres, w którym rozpoczyna się sezon na czosnek niedźwiedzi - roślinę docenianą w kuchni ze względu na jej bogaty aromat. Równocześnie razem z nim wschodzić zaczyna jego trująca bliźniaczka, konwalia. Pomyłka podczas zbierania czosnku niedźwiedziego może być w tym przypadku śmiertelna!

Czy można pomylić czosnek niedźwiedzi z konwalią?

Zielone liście o trójkątnym kształcie. Płaskie, ze szpicem. Tak opisać można najkrócej wygląd czosnku niedźwiedziego, który w marcu zaczyna pojawiać się w lasach całego Podkarpacia. Równocześnie niemal identycznie wygląda konwalia. Do momentu kwitnienia roślina to także zielone liście o trójkątnym kształcie.

Jak zatem odróżnić czosnek niedźwiedzi od trującej konwalii? Jak się okazuje najważniejszy będzie zapach! Czosnek niedźwiedzi po roztarciu liści wydziela charakterystyczny, intensywny, czosnkowy zapach. Konwalia nie posiada takiego aromatu. Na szczęście nie jest to jedyna różnica. Liście czosnku niedźwiedziego są nieco szersze i cieńsze od konwalii. Dodatkowo są pojedyncze. Liście konwalii rosną w parach ze wspólnej łodygi.

Przed konwalią ostrzegają także specjaliści na stronie Lasów Państwowych.

„Konwalia majowa, choć piękna i niewinnie wyglądająca, jest niestety rośliną o wysokim stopniu toksyczności. Wszystkie jej części – liście, kwiaty, łodyga, a zwłaszcza czerwone owoce są silnie trujące. Ponieważ glikozydy konwalii majowej mają wpływ na pracę serca, przy zatruciu mogą pojawić się zaburzenia jej rytmu. Im większa ilość toksyny trafi do przewodu pokarmowego, tym groźniejsze mogą być skutki zatrucia konwalią. Z uwagi na toksyczność, należy trzymać ją z dala od dzieci” – czytamy.

Specjaliści z Lasów Państwowych wskazali także objawy, jakie występują po spożyciu konwalii.

"(...) ucisk w klatce piersiowej, nudności i biegunka, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy. W efekcie bardzo silnego zatrucia i braku błyskawicznej pomocy medycznej może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta" - możemy przeczytać w komunikacie.

Warto też dodać, że obie rośliny objęte są w Polsce ochroną!

Te rośliny posadź w ogrodzie. Kleszcze i insekty uciekną natychmiast [LISTA]

Zobacz naszą galerię poniżej!

Źródło: Czosnek niedźwiedzi może być niebezpieczny? Tylko jeśli pomylisz go z TĄ rośliną!