Co w obwodnicą Przemyśla? Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw

i

Autor: GDDKiA Co w obwodnicą Przemyśla? Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw

Co z obwodnicą Przemyśla? Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw

2021-07-20 15:03

Przemyśl znalazł się w rządowym programie „100 obwodnic na lata 2020-2030”. Planowana obwodnica ma m.in. za zadanie wyprowadzić z Przemyśla ruch tranzytowy w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77. Według planów inwestycja ma przebiegać przez osiedle Lipowica, Węgierska, bezpośrednie sąsiedztwo z ul. Rosłońskiego oraz Kruhel Wielki na co nie godzą się mieszkańcy. W tej sprawie odbyło się ostatnio spotkanie z przedstawicielami GDDKiA

Obwodnica Przemyśla ma być częścią dróg krajowych numer 28 i 77. Według planów trasa ma pozwolić na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część z autostrady A4 przejmuje droga krajowa numer 77, prowadząc dalej przez Przemyśl na wschód do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. Obwodnica pozwoliłaby także na kontynuację transportu z kierunku północnego, czyli z Warszawy, Radomia, czy Jarosławia na południe, do Przemyśla i dalej drogą krajową nr 28 aż do przejść granicznych na południu Polski. Obwodnica miałaby też ułatwić dojazd w Bieszczady.

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz być terytorialsem? Rusza proces formowania 36 Batalion Lekkiej Piechoty w Przemyślu

Obwodnica Przemyśla. Mieszkańcy zaniepokojeni

Inwestycja według planów ma przebiegać przez zamieszkałą część Przemyśla. Dokładnie przez osiedle Lipowica, Węgierska, bezpośrednie sąsiedztwo z ul. Rosłońskiego oraz Kruhel Wielki. Na to nie godzą się mieszkańcy.

Ich wątpliwości miały zostać rozwiane na spotkaniu z przedstawicielami GDDKiA, które odbyło się kilka dni temu. Jak czytamy na facebookowym profilu jednego z przemyskich radnych Marcina Kowalskiego na sali zgromadziło się kilkudziesięciu mieszkańców, którzy zadawali wiele pytań, a także przedstawiali swój strach przed utratą domów, działek oraz stratami na wartości nieruchomości.

- Po 3 godzinach konsultacji wszyscy mieszkańcy, którzy byli obecni na sali wyrazili swój sprzeciw żeby zachodnia obwodnica przebiegała przez osiedle Lipowica oraz tereny na ulicy Węgierskiej – pisze radny.

Do przetargu na realizację tej inwestycji pozostało jeszcze trochę czasu. Planowo ma zostać ogłoszony w 2024 roku.

Polscy sportowcy oprowadzają nas po ogromnej stołówce w wiosce olimpijskiej