Afrykańskie upały przejdą przez Polskę

i

Autor: Unsplash.com/IMGW PIB

Zdrowie

Afrykańskie upały przejdą przez Polskę. Padnie nowy rekord ciepła?

2024-07-30 10:32

Koniec lipca i pierwsze dni sierpnia będą ciepłymi dniami, a gdzieniegdzie nastąpi delikatne ochłodzenie. Panująca temperatura zapewni tzw. komfort termiczny. Do pierwszego sierpniowego weekendu, bo po już w niedzielę nadejdą rekordowe upały w Polsce. Może paść nowy rekord ciepła w Polsce, i pobić aktualny, który wynosi 40,2 stopni Celsjusza w cieniu.

Pogoda w Polsce przed upałami

Aktualnie trwające ochłodzenie zapewnia Polakom komfort termiczny. Słoneczne dni z temperaturą w okolicach 20-23 stopni Celsjusza to dobra pogoda, aby nieco odpocząć od upałów. Takie wartości na termometrach utrzymają się jeszcze przez kilka następnych dni. Z każdym kolejnym dniem sierpnia zaczną jednak rosnąć. Silnych upałów z pewnością nie zobaczymy w pierwszych dwóch, trzech dniach sierpnia. Już w pierwszy weekend sierpnia do Polski wrócą jednak męczące i niebezpieczne upały. Według prognoz mogą być to rekordowe wartości! Czy zostanie pobity nowy rekord ciepła w Polsce? Mówi o tym średnioterminowa prognoza GFS EU.

ZOBACZ: Tego nie wolno pić w upały! Te napoje mogą cię odwodnić!

Afrykańskie upały w Polsce

Pierwsze prognozy IMGW mówiły o nawet rekordowej fali upałów, która przetoczy się przez Polskę w dniach 4-8 sierpnia 2024. Według wstępnych prognoz, upalnie zrobi się już w niedzielę 4 sierpnia, a z każdym kolejnym dniem temperatura będzie tylko rosła. Apogeum upałów przewidziano na czwartek 8 sierpnia, gdzie w centralnej Polsce termometry mogłyby wskazywać nawet 41 stopni Celsjusza. Wówczas oczy wszystkich ekspertów od pogody zwrócone by były na Mazowsze, gdzie mógłby paść rekord ciepła w Polsce.

We wtorek 30 lipca prognozy zostały zaktualizowane. Nadal prognozuje się silnie upały w Polsce. Jednak w niedzielę 4 sierpnia upalnie będzie wyłącznie na Podkarpaciu, gdzie termometry wskażą 30 stopni ciepła. Za to w środę 7 sierpnia i w czwartek 8 sierpnia prawdziwy żar z nieba poleje się na zachodnie krańce kraju.

To tam prognozowane są upały, które mogą osiągnąć nawet 36 stopni Celsjusza w cieniu. Na słońcu będzie o wiele goręcej!

Uwaga na upały! Jak chronić się przed upałem?

W sierpniu szczególną uwagę na panujące na zewnątrz temperatury uwagę zwrócić muszą osoby powyżej 65. roku życia, także te młodsze cierpiące na choroby serca, nerek lub cukrzycę. Upały to zagrożenie dla małych dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży. O odpowiednią ochronę i nawodnienie muszą zadbać też osoby pracujące na powietrzu.

Ministerstwo Zdrowia wydało polecenia, które mają chronić nasz organizm przed przegrzaniem. Oto kilka prostych porad, jak najlepiej zadbać o siebie, gdy jest bardzo gorąco:

  • Pij więcej niż zazwyczaj. Pij więcej niż zwykle, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Najlepiej – wodę, ale możesz też spożywać inne płyny. Jeśli masz więcej niż 65 lat, masz chore serce, chore nerki lub przyjmujesz leki, porozmawiaj z lekarzem o tym, ile płynów dodatkowo powinieneś wypić.
  • Jedz dużo sezonowych owoców. Owoce sezonowe zawierają dużą ilość wody. Dlatego spożywając je, dostarczasz jednocześnie wodę do organizmu.
  • Utrzymuj ciało w chłodzie. Noś luźną, przewiewną odzież, która zakrywa jak największe partie skóry. Chroń głowę kapeluszem lub czapką. Przebywaj w cieniu tak często jak to możliwe. Ochładzaj się od czasu do czasu zimnym prysznicem. Jeśli jest gorąco, możesz również założyć mokry ręcznik na szyję.
  • Nie wychodź na zewnątrz w najgorętszej porze dnia. Godziny, w których powinieneś przebywać w pomieszczeniu, to między 10:00 a 17:00.
  • Unikaj wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia. Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne.
  • Utrzymuj chłód w pomieszczeniach. Możesz użyć zasłon, żaluzji i markiz, aby zasłonić okna po nasłonecznionej stronie. Jeśli robi się chłodniej, np. nocą, otwieraj okna, żeby przewietrzyć pomieszczenie. Staraj się przebywać w najchłodniejszym miejscu w domu. Zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych.
  • Unikaj alkoholu. Alkohol nasila szkodliwy wpływ upału na organizm.
Polska pływaczka powiedziała "TAK". Oświadczyny w Luwrze przy Mona Lisie
Listen on Spreaker.